18.08.2014 - Soudit se je drahé, vyzkoušejte rozhodčí řízení nebo mediaci
Dlužné faktury, spory spotřebitelů, tahanice s nespolehlivými obchodními partnery. Toto všechno se dá řešit i jinak než soudní cestou. Většinou to jde i rychleji, levněji a bez obstrukcí - díky moderním alternativním způsobům.
Soudní spory jsou strašákem každého podnikatele i firmy. Táhnou se, jsou drahé a zvlášť od letoška není ani jasné, kdo ze zúčastněných stran má šanci spor vyhrát, protože nový občanský zákoník není zcela jednoznačný a soudy ještě nesjednotily své postupy a pohledy na problematické otázky. Pokud se jedná o živnostníka nebo malou firmu, ti se soudním přím raději vyhnou. A pokud není vyhnutí, rádi se bez nich obejdou i velké podniky. Spory totiž podnikovým právníkům zabírají nejpodstatnější část pracovní doby.
S čím a proč se firmy na soudy obrací nejčastěji? Ministerstvo spravedlnosti ČR má k dispozici statistické údaje týkající se pouze vyřizování věcí v rámci jednotlivých soudních agend. Například v loňském roce soudy pravomocně vyřídily celkem 178 128 sporů podle obchodního zákoníku, přičemž mezi nejčastější patřily spory ze smluv o úvěru (59 495 sporů), spory týkající se směnek, šeků a jiných cenných papírů (16 279 sporů) a spory týkající se kupních smluv uzavíraných podle obchodního zákoníku (13 507 sporů).
Zprůměrovat dobu trvání jednoho soudního sporu je bez bližší specifikace prakticky nemožné. Roli hraje to, zda se jedná o agendu občanskoprávní, obchodní, správní a trestní. Dobrou zprávou ale je, že průměrná délka trestního řízení ode dne nápadu věci na soud do dne právní moci se v posledních letech neustále zkracuje. V roce 2008 činila 226 dní, loni to bylo „jen“ 179 dní. „V civilním řízení situace tak příznivá není, protože v některých agendách došlo za poslední roky k nárůstu nápadu, a tím pádem i ke zvýšení počtu nedodělku. Jedná se například o insolvenční agendu, kde každoročně přibývá počet návrhů na oddlužení, takzvaný osobní bankrot, což samozřejmě souvisí s jistými socioekonomickými faktory, které nemůže justice ovlivnit,“ říká Štěpánka Čechová, mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR. Průměrná délka civilního řízení ode dne nápadu věci na soud do dne právní moci se stále zvedá až na loňských 398 dní.
Více v článku Zdeňka Veseckého na portálu Podnikatel.cz.