02.06.2008 - Finanční krize v ČR - rozhodčí řízení se stává nutností
Jen rychlá vymahatelnost práva bude pro připravené šancí k přežití. Pomalu končí konjunktura, od roku 2006 trvale roste objem pohledávek po splatnosti a pohledávek zcela neuhrazených. Namátkou citujeme z tisku: V posledních šesti měsících zaznamenalo 83 procent podnikatelů výpadky v platbách od odběratelů. A celých 45 procent dotazovaných se ve stejném období potýkalo přímo s úplným výpadkem zaplacení u svých odběratelů. Pouze 16 procent firem očekává, že se platební morálka odběratelů zlepší, naopak 20 procent z nich očekává zhoršení platební morálky. (Euro 27/5)
Kreditní krize odstartovala, platební morálka globálně poklesla. Uvedla to společnost Coface, jeden ze světových lídrů pojištění pohledávek. (HN 29/5)
Zadlužení podniků v březnu stouplo o 14,34 miliardy na 917,64 miliardy korun. Za posledních 12 měsíců podnikové zadlužení vzrostlo o 150,2 miliardy korun. (HN 2/5)
Druhotná platební neschopnost bude příčinou zániku řady společností, nový insolvenční zákon navíc nahrává spíše spekulantům a hrozí likvidací i jinak zdravých firem. Za této situace čekat pět let na výsledek soudu je hospodářská sebevražda. Arbitráž tak zůstává jedním z mála možných řešení, většina ekonomicky uvažujících podnikatelů již zjistila, že je to správná cesta. Nebudeme se tedy v budoucnu ptát, zda rozhodčí řízení ano či ne, pouze si budeme klást otázku kde a za jakých podmínek.