09.04.2021 - Zrušení funkce statutárního ředitele v rámci novely ZOK
Změna ZOK spočívající ve zrušení úpravy funkce statutárního ředitele, přináší bezpochyby nejzásadnější dopady pro fungování zmíněného typu akciových společností.
08.04.2021 - ČAK se vyjádřila k novele exekučního řádu
Česká advokátní komora se v minulosti opakovaně vyjadřovala k legislativním návrhům, které významně zasahují do koncepce samotné exekuce a představují změny, které mnohdy postrádají konkrétnější odůvodnění a naprosto neřeší reálné dopady na exekuční řízení a jejich subjekty. Z věcného pohledu se takto Komora vyjádřila např. k navrhované teritorialitě soudních exekutorů, zavedení institutu chráněného účtu a k některým dalším návrhům. Některé návrhy lze z pohledu práv a oprávněných zájmů povinného i oprávněného považovat za přínosné.
29.03.2021 - Výroční zpráva EK o právním státu, z pohledu advokacie má nedostatky
Evropská unie byla v minulosti mnohokrát terčem kritiky za nečinnost v oblasti nápravy porušování principů právního státu v některých částech EU. Kritici jí vyčítali, že na půdě EK nepanuje shoda.
19.03.2021 - Desatero pro výtěžnější oddlužení
Oddlužení představuje synergický jev, v němž za spolupůsobení dlužníka, věřitelů a státu dochází k všestranné distribuci užitků, jichž by zpravidla mimo oddlužení nebylo možno dosáhnout.
09.03.2021 - Společnost s ručením omezeným ve světle novely zákona
V loňském roce jsme publikovali příspěvky zabývající se rozsáhlou novelou zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZOK").
08.03.2021 - Studie CETA: Novela exekučního řádu poškodí věřitele
Novelizace exekučního řádu obsahuje řadu návrhů, které výrazně znevýhodňují postavení věřitelů vůči dlužníkům. Pozitivní dopady na dlužníky jsou diskutabilní, dopady na věřitele jsou však nekompromisní, vyplývá ze závěrů studie ekonomických dopadů novely exekučního řádu z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). Jako věřitele je podle studie třeba vnímat nejen finanční instituce a pojišťovny, ale také dopravní podniky, obce, malé firmy, řemeslníky či rodiče vymáhající výživné.
28.02.2021 - Zrušení institutu statutárního ředitele jako orgánu akciové společnosti
Ve smršti zákonných předpisů přijatých v minulém roce reagujících na koronavirovou krizi a uzavření ekonomiky, zůstala stranou pozornosti významná změna ZOK, která nabyla účinnosti 1. ledna 2021.
19.02.2021 - Proces insolvenčního řízení zjednoduší nové formuláře
Ministerstvo spravedlnosti připravilo v rámci projektu Aktualizace interaktivních formulářů elektronického podání pro insolvenční řízení nové formuláře, které zjednoduší administrativní náročnost insolvenčního řízení.
09.02.2021 - Novela zákona o obchodních korporacích usnadní rušení neaktivních firem
Obchodní soudy budou moci snáze rušit neaktivní a nekontaktní obchodní společnosti, které nevyvíjejí žádnou ekonomickou činnost a existují pouze formálně. Tento nástroj má bránit existenci těchto firem.
08.02.2021 - Návrat soukromých arbitrážních center do rozhodčího řízení?
Na konci loňského roku vynesl Nejvyšší soud dvě rozhodnutí, která mohou výrazně ovlivnit další směřování rozhodčího řízení v České republice. V obou těchto rozhodnutích se Nejvyšší soud vyjádřil k otázce nezávislosti a nestrannosti rozhodců a zároveň se postavil na stranu ochrany autonomie vůle stran uzavírajících rozhodčí smlouvu. Ve vztahu ke jmenovacím autoritám zastávala v minulosti česká soudní praxe výrazně restriktivní přístup. Dle této judikatury mohl být jmenovací autoritou z právnických osob jen stálý rozhodčí soud.