09.07.2023 - Advokacie za 10 let
Jako v každém oboru, i v advokacii probíhají neustálé debaty o tom, jak bude vypadat tento obor v budoucnosti. Diskuze, která teď bude probíhat v rámci všech skupin advokátů, se ovšem nebude týkat pouze predikcí počtu advokátů v ČR či jejich průměrné hodinové sazby. Tento článek má za cíl přispět do debaty o tom, jak nová proměnná, totiž umělá inteligence, přispěje k dalšímu rozvoji advokacie v ČR.
29.06.2023 - Vypořádání újmy způsobené porušením péče řádného hospodáře
Možnost vypořádání újmy, jež vznikla obchodní korporaci v důsledku porušení péče řádného hospodáře ze strany povinné osoby, prostřednictvím smlouvy, je kogentním způsobem upravena v ustanovení § 53 odst. 3 zákona č. 90/2012 Sb.
Judikatura v nedávné době stanovila konkrétní podmínky, kdy společnost nemusí vyplatit celý zisk akcionářům. Kromě odpovědí se však objevují i nové otázky. Povinnost akciové společnosti vyplácet celý zisk akcionářům vyvolává v poslední době řadu otázek.
09.06.2023 - Možnosti nahrazení úředního ověření podpisu elektronickým podpisem v korporátním právu
Současný trend digitalizace podpisu je bezesporu správným krokem do 21. století; přináší totiž významnou úsporu času a nákladů, odpadá i nutnost osobního jednání, a to jak vůči státní správě, tak v rámci soukromoprávních vztahů. Obsahem a účelem tohoto článku je bližší analýza možnosti nahrazení úředně ověřeného podpisu jeho elektronickým protějškem.
29.05.2023 - Odpovědnost statutárních orgánů obchodních společností
Občansko-právní odpovědnost statutárních orgánů obchodních společností má mnoho podob. Její právní úpravu nalezneme hned v několika předpisech, a to zejména v zákoně č. 89/2012 Sb., občanském zákoníku, v platném znění.
19.05.2023 - Následky neurčitosti smlouvy (o dílo)
V rozhodovací praxi Nejvyššího soudu se otázka určitosti a srozumitelnosti smluv o dílo objevila již mnohokrát, a judikaturu v tomto směru lze označit za konstantní. Problematickou částí smluv o dílo je nejčastěji samotné vymezení předmětu díla.
09.05.2023 - Novela advokátního tarifu míří do mezirezortního připomínkového řízení
Týden poté, co se uskutečnilo jednání zástupců Ministerstva spravedlnosti a České advokátní komory, na jehož základě došlo k dohodě na finální podobě novely advokátního tarifu, odeslalo Ministerstvo spravedlnosti dne 25. dubna 2023 novelu advokátního tarifu do mezirezortního připomínkového řízení. Jak již dříve uvedl předseda České advokátní komory JUDr. Robert Němec, LL.M., který stál v čele vyjednávacího týmu, návrh novely, který nyní míří do mezirezortního připomínkového řízení, považuje on i jeho kolegové z představenstva za velice rozumný kompromis.
29.04.2023 - Excesivní vyplnění blankosměnky
Pokud by se sestavoval žebříček nejkontroverznějších právních nástrojů, na čelných místech musí nezbytně figurovat blankosměnka. Pokud je blankosměnka vyplněna v rozporu s vyplňovacím oprávněním, mohou vzniknout směnečné závazky mnohonásobně převyšující učiněné dohody.
Nejvyšší soud ve svém nedávnem rozhodnutí sp. zn. 27 Cdo 1831/2021 nastínil, jaká jednání člena statutárního orgánu společnosti mohou vést k jeho vyloučení z výkonu funkce.
09.04.2023 - Je publikovaná judikatura k elektronickým podpisům skutečně relevantní?
Elektronické podpisy jsou dnes běžnou součástí právního styku v soukromé i veřejné sféře. Jejich právní úprava je poměrně přímočará, dosud publikovaná judikatura okresních soudů však ukazuje problémy, na které soudy naráží při jejím výkladu a aplikaci. Tyto výkladové a aplikační problémy pak vytvářejí právní nejistotu při použití elektronických podpisů v praxi, zejména ve vztahu k nižším úrovním podpisů, jako je prostý a zaručený elektronický podpis.