09.08.2020 - Teritorialita exekutorů a majetek věřitele
Pro současný spor o tom, zda má být zavedena teritorialita exekutorů, jsou charakteristické dvě věci - střet iracionálních a ničím nepodložených tvrzení na jedné straně s velmi racionálními a podloženými námitkami na straně druhé.
29.07.2020 - Startupy a právo: Přednostní práva investorů
V článku ze série věnované startupům je nahlíženo na další preferenční práva, která v některých případech požadují investoři, a to konkrétně na likvidační preference, přednostní dividendu a na ustanovení "pay-to-play".
19.07.2020 - Kdo může dostat pokutu za spam?
Jako spam je označováno každé, zejména elektronicky zaslané, nevyžádané marketingové sdělení. S rostoucím objemem spamu jako nového fenoménu či součásti reklamy se jej snažila regulovat i Evropská unie.
09.07.2020 - Nezákonné svolání valné hromady
Jaká je odpovědnost jednatele za škodu způsobenou nezákonným svoláním valné hromady? Je jednatel povinen obchodní korporaci nahradit škodu způsobenou nezákonným svoláním valné hromady spočívající v náhradě nákladů řízení?
08.07.2020 - Neplatnost právních domněnek a fikcí ve smlouvách
Nejvyšší soud ve svém nedávném rozsudku rozhodl, že právní domněnky a fikce ve smlouvách nemají co dělat. Jaké to může mít dopady a jak se k tomu postavit v praxi? Právní fikce je konstrukce užívaná v právu, která uměle vytváří stav věci, který zcela určitě nenastal. Například u fikce doručení se písemnost považuje za doručenou, i když zůstane ležet na poště a doručena tak nebyla. Právní domněnka pak na rozdíl od fikcí pouze zakládá právní stav, který je pravděpodobný, ale nemusí odpovídat skutečnosti.
29.06.2020 - Obchodní podmínky v judikatuře
V praxi se často řeší, jak zjednodušit změnu obchodních podmínek. Diskutují se obvykle dvě cesty. První je přijetí návrhu změny obchodních podmínek nereakcí (mlčením) druhé strany. Ten, kdo chce změnit obchodní podmínky, zašle návrh druhé straně...
19.06.2020 - Valná hromada online
V současné době je více než aktuální konání valné hromady virtuálně, tedy bez fyzické přítomnosti společníků na jednom místě či alternativně částečně za fyzické přítomnosti společníků a částečně online, tedy využití distančního způsobu účasti.
09.06.2020 - Smluvní pokuty - změny okolností
V dosavadním obchodním životě řada firem vnímala smluvní pokuty jako nepříjemnou formalitu, které ale není nutné zásadním způsobem řešit a dohodnutá pravidla smluvních pokut dnešní situaci logicky většinou nepředvídala.
08.06.2020 - Dopad krizové legislativy na činnost obchodních korporací
Návrh zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a exekučního řádu (dále jen "lex covid"), prošel zdárně legislativním procesem, kdy po podpisu prezidenta republiky byl dne 23. 4. 2020 odeslán k publikaci ve Sbírce zákonů a následně zveřejněn pod číslem 191/2020 Sb.
29.05.2020 - Povinnost zakládat účetní závěrky
Povinnost zakládat účetní závěrky do sbírky listin nezaniká plynutím času. Soud může vyzvat společnost k doplnění účetních závěrek až z roku 1996. Účetní závěrky a výroční zprávy jsou totiž jedním z klíčových dokumentů společnosti.